Tavaly március végén volt már egy olyan bejegyzésünk, amelyben kicsit közelebbről ránéztünk a KTE által szerzett gólokra, ezt pedig ezúttal megismételjük. Lássuk tehát, hogy az első 17 fordulóban hogyan teljesített a Kecskemét a gólok terén.
Kezdjük az elején. 17 forduló alatt 25 gólt szereztünk és 29-et kaptunk. Ezek a számok a tavalyaik mellé állítva máris levonhatóvá tesznek egy tanulságot: míg a lőtt gólok tekintetében pontosan úgy állunk, mint tavaly ilyenkor (25), a kapott gólok száma jócskán megugrott (tavaly 17 forduló után 19 kapott gólnál álltunk). Ez persze több dologra is ráirányíthatja a figyelmet. Egyrészt tavaly a szezon első felében kifejezetten jellemző volt a csapatra, hogy védekezésben felülteljesíti a statisztikáit, sokszor olyan helyzetből sem kaptunk gólt, amiből talán „illett volna”. Ez köszönhető volt a nagyon szigorú és odaadó, zárt védekezésnek, na meg Varga Bence parádés formájának is. Másfelől azt is alátámasztják a számok, hogy idénre a Kecskemét egy nyitottabb, dominánsabb játékot próbál megvalósítani, ami azzal is jár, hogy az ellenfelek ritkábban találják szembe magukat a felállt védelmünkkel, többször tudnak átmenetből, kontrából érvényesülni. De hogy áll a többi csapat egymáshoz képest? A lenti grafikon segít a vizualizációban:
Az ábrán azt kell látnunk, hogy minél több gólt szerzett egy csapat az első 17 fordulóban, annál magasabban helyezkedik el, míg minél többet kapott annál inkább jobbra találjuk a koordinátarendszerben. A keresztbe húzott segédvonal felett található csapatokról mondhatjuk el, hogy inkább pozitív a gólkülönbségük, az alatta levőknél pedig negatív. Ez alapján azt is láthatjuk, hogy a Fradi kiemelkedik a mezőnyből, hiszen a legkevesebb gólt kapja és a legtöbbet lövi. Azt is megállapíthatjuk, hogy aki az FTC-n kívül a listavezető Paks, a Fehérvár és a Felcsút mondhatja el magáról, hogy sok gólt lő és keveset kap. A skála másik végén vannak, akik keveset lőnek és sokat kapnak, azaz az MTK, a KTE, az Újpest, a ZTE és a Kisvárda. A Diósgyőr egy hajszállal lőtte és kapta túl a mediánt (emiatt úgy tűnhet, hogy sok gólt lő és sokat kap, de a valóságban a középértékhez közelítő számokat produkálnak), a Loki és a Kövesd pedig bár nem kapnak kiemelkedően sok találatot, a lőtt góljaik is a medián alatt maradnak, ám amíg a Debrecen csak egy gondolatnyival maradt le góllövésben a középértéktől, addig a Mezőkövesdnél már nem ilyen fényes a helyzet.
Na de nyilvánvalóan a KTE góljai érdekelnek bennünket leginkább, így vessünk rájuk egy pillantást. A 17 meccsen szerzett 25 gólunk éppen annyi, mint tavaly ilyenkor és pontosan megfelel a bajnoki mezőny középértékének is. Azt a szívességet még senki nem tette meg nekünk, hogy öngólt vétsen a Kecskemét ellen, így a 25 gól a következő listán oszlik szét:
Horváth Krisztofer – 6 gól
Szalai Gábor – 4 gól
Pálinkás Gergő – 3 gól
Szuhodovszki Soma – 2 gól
Tóth Barna – 2 gól
Vágó Levente – 2 gól
Banó-Szabó Bence – 1 gól
Nagy Krisztián – 1 gól
Nagy Olivér – 1 gól
Szabó Alex – 1 gól
Szendrei Ákos – 1 gól
Zeke Márió – 1 gól
Ami számomra kissé meglepő volt, hogy éppen csak több gólt szereztünk jobbal, mint ballal:
Jobb lábbal: 11 gól
Bal lábbal: 9 gól
Fejjel: 5 gól
Mindezek ellenére nincs olyan játékosunk, aki mindkét lábával lőtt volna gólt az ősszel a bajnokságban, ha az EKL-t ideszámoljuk, akkor ez Pálinkásnak sikerült. Sőt ebben az esetben Pálesz elmondhatja magáról, hogy mindkét lábával és fejjel is szerzett gólt.
Mi a helyzet a pontrúgásokkal? A KTE ősszel hatszor rúghatott büntetőt, melyek közül mindegyiket értékesítettük is (ötször Horváth, egyszer pedig Nagy Krisztián). Emellett két gólunk született szabadrúgás után (mindkettőt Szalai szerezte és mindkettőt a Fehérvár ellen, de az egyiket Kecskeméten, a másikat Székesfehérváron) és négy szögletet követően (Szalai ebben a kategóriában is beköszönt, ezúttal a Kisvárdának és az Újpestnek, de Vágó is eredményes volt szöglet után ugyanezen két csapat ellen). Ezek a számok azért is fontosak, mert láthatjuk, hogy a kecskeméti gólok majdnem felének köze van valamilyen pontrúgáshoz.
Már tavaly is vizsgáltuk, hogy melyik játékosaink teljesítenek legjobban a góllövés és gólpasszosztás terén nyomás alatt. Ez alatt azt értjük, hogy kik voltak képesek gólokra és gólpasszokra döntetlen állásnál, vagy hátrányban.
Nyomás alatt
Beautiful, easy data visualization and storytelling
Ezen a táblázaton tehát azt láthatjuk, hogy döntetlennél Szalai volt a legeredményesebb, hiszen kétszer is be tudott találni, míg hátrányból Horváth Krisztofer három gólját lehet kiemelni. Összesítve pedig azt mondhatjuk, hogy nyomás alatt Krisztofer a legmeghatározóbb játékosunk (3 gól, 1 gólpassz), mivel a másik két éllovas, Szalai (3 gól, 1 gólpassz) és Szuhodovszki (2 gól, 2 gólpassz) távoztak.
Ami viszont talán ennél is jelentősebb, hogy hány pontot köszönhetünk az egyes góloknak. A szabály ebben az esetben az, hogy az a gól/gólpassz számít, amely döntetlen esetén a mi oldalunkról kialakítja a végeredményt (például a Fehérvár elleni 3-3-nál tehát Szendrei gólja, hiszen az volt a harmadik), győzelem alkalmával pedig az a gól/gólpassz, amivel bebiztosítottuk a három pontot (a ZTE elleni 3-1 esetén tehát hiába lőtte a harmadikat Zeke Márió, hiszen Szabó Alex gólja már „elegendő” volt a győzelemhez).
Mennyit ért a gól/gólpassz?
Beautiful, easy data visualization and storytelling
Ha úgy éreztétek, hogy Horváth volt a húzóemberünk ősszel, akkor nem tévedtetek nagyot, hiszen ebben a kategóriában is nagyon meggyőző Krisztofer: 6 pontot köszönhetünk a góljainak és 3-mat a gólpasszainak. Rajta kívül 4-4 pontot hozott a konyhára Pálinkás és Szalai, a többiek pedig 3 vagy 1 pontot dobtak a közösbe.
Amikor az ember gólokról és gólpasszokról beszél, akkor megkerülhetetlen a kanadai táblázat, amely jelenleg Kecskeméten így fest:
Kanadai pontok
Beautiful, easy data visualization and storytelling
Horváth 6 góllal, 3 gólpasszal és 3 kiharcolt büntetővel vezeti a listát, őt követi a két biztos és egy valószínű távozónk: Szalai (4 gól, 1 gólpassz), Szuhodovszki (2 gól, 2 gólpassz) és Tóth Barna (2 gól, 1 kiharcolt büntető), valamint Pálinkás (3 gól).
Végezetül, csak az íze kedvéért nézzük meg, hogy a meccsek mely szakaszaiban vagyunk a legveszélyesebbek és a legsebezhetőbbek:
Meccs szakaszai
Beautiful, easy data visualization and storytelling
A számok azt mutatják, hogy kifejezetten erősek vagyunk mindkét félidő végén, de a 60. és a 75. perc között valamilyen rontás száll a csapatra, mert nagyon sok gólt kapunk ebben az időszakban.
Összességében azt láthatjuk, hogy a gólok/gólpasszok terén egyértelmű húzóemberünk Horváth Krisztofer, aki nélkül belegondolni is rossz, hogy hol állnánk. Ugyanakkor sajnos nem csak belegondolni fogunk a Szalai és Szuhodovszki (meg esetleg Tóth Barna) nélküli világba, hanem meg is fogjuk tapasztalni és bár kiemelkedően extrát nem nyújtottak az ősszel (talán Gabin kívül), a számok alapján képesek voltak némi terhet levenni Krisztofer válláról. Abban talán bízhatunk, hogy a felépülő Banó-Szabó és az érkező Lukács ilyen tekintetben is képes lesz feledtetni őket.
Ennyi, támadóbb focira tértünk át, ami nagyobb kockázattal jár. Én is afelé hajlok. Bár… Ahogy Bognár Gyuri egy tv-s interjúban kifejtette, a Paks lehengerlő taktikája csak hazai bajnokságban eredményes, nemzetközi szinten csak akkor, ha kemény védekezéssel párosulna. Évtizedek során, többek között a Verebes érában, vagy legutóbb a Fradi – Lever….. kupameccsen is bebizonyosodott. Akkor kínomban röhögőgörcsöt kaptam, taktikailag miért lehetünk ilyen amatőrök. Le is váltották a zöld-fehér mestert. Na, de evezzünk köcskeméti vizekre. Tudomásul kell venni, hozzánk átszálló jeggyel érkeznek a játékosok. Amikor minőségi szinten mindkét lábbal eltalálják a labdát, mellel megszelídítik sztárjelöltekként mennek tovább. Ez a filozófiája a KTE-nek. A feladatát jelenleg kiválóan betölti. Törekvéseit egyenlőre, bizonyos szintig a felsőbb vezetés is támogatja. Ezért nem tervezek harakirit elkövetni, ha egy jobb képességű játékos távozik, mert a kelendő áru azt mutatja, a KTE team jól dolgozik. Egy jó képességű labdarúgó távozik, majd a szakmai stáb „gyárt” helyette még jobbat. Mindehhez a támogatást a telt lelátók is hozzáadják. Az edzőtáborból érkező hírek azt vetítik előre, az „aranykor” folytatódik. Fiatalok, öltözzetek lila-fehérbe, MEGÉRI!
Ahogy korábban már megpedzettem, ősszel nálam SZALAI GABI volt a KIRÁLY, nem véletlenül ő jutott külföldi szerződéshez. Útját Bencének is követni kellene, mert kifut az időből. Hajrá KTE!
Bencének nagyon rosszkor jött a sérülés, egyértelműen a csapat egyik legjobbja volt, akinek nem lett volna elérhetetlen a válogatott és a külföldi szerződés sem. Ebben most történt egy visszaesés, de tavasszal visszaülhet a lóra