Letéríti-e a KTE-t a Szabó István által elképzelt útról az eredmények hiánya?

Elmaradt a pontszerzés Zalaegerszegen, ezúttal ráadásul egy közvetlen rivális ellen, ami így duplán fájó. De sajnos itt még nem ér véget a sor…

Zalaegerszegen továbbra sem megy a KTE-nek (fotó: Kecskeméti TE – Facebook)

Szóval nem csak kikaptunk egy riválistól (aki így előzött bennünket), de gyakorlatilag az egész forduló úgy alakult, ahogy nem akartuk. Győzött a mögöttünk levő ZTE (épp ellenünk), de nyert a Loki ellen a Nyíregyháza és megszerezte első győzelmét az ETO is a Paks ellen. Ezzel lecsúsztunk a kiesőzónába, ráadásul egyébként vesztett pontok tekintetében a mögöttünk levő Győr is jobban áll nálunk, mert ők eggyel kevesebb meccset játszottak (mondjuk az elmaradt meccsüket majd decemberben játsszák az eddig elég jól karistoló Felcsúttal, tehát egyelőre nem tartok tőle, hogy az majd behúzzák). Kár lenne tagadni, hogy első ránézésre, de talán még másodikra is elég szarul néz ki a helyzet.

Ez az írás pedig talán kevésbé fog szólni a meccsről, mert egyrészt eredetileg is kicsit távolabbra akartam állítani a fókuszt, másrészt az M4sport oldalán jelenleg nem elérhető a meccs, így nem volt alkalmam a szokásos második megnézésre. Annyit azért ejtsünk meg – és akkor ez most egy dicséretbe csomagolt kritika, vagy egy kritikába csomagolt dicséret – hogy ez már nem az első alkalom, hogy úgy kapunk ki, hogy nem játszunk rosszabbul, mint az ellenfél, sőt. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a ZTE ellen kifejezetten jól ment a csapatnak, mert az egész mérkőzés színvonala nem volt túl magas, de ezen langyos meccsen azért a KTE volt kezdeményezőbb és úgy tűnt, hogy a meccs nagy részében Szabó István akarata teljesül. Az, hogy ennek ellenére sem sikerül nyerni, ugyanúgy visszatérő probléma, mint például az, hogy az emberelőnyös helyzeteket nem tudjuk kihasználni. És ez azért problematikus, mert mutatja, hogy a csapat támadójátékában vannak hiánypontok, még ha nem is feltétlenül olyanok vagy nem olyan mélyek, mint ahogy az eredmények mutatják. A csapat a helyzetek kialakításában az NB1 középmezőnyéhez tartozik, a Footystats adatai alapján meccsenként 1,35-ös xg-t mutatunk fel, ami bár nem kiemelkedő, de a teljes mezőnyt figyelembe véve nem is nagyon gatya. Ugyanakkor ez alapján 9-10 lőtt gólnál kellene tartanunk, ehhez képest a Kecskemét 5 lőtt gólja holtversenyben (ETO és Diósgyőr) a legrosszabb. Ez egyfelől nem mutat jól, másfelől azonban, ha maradnak ezek a tendenciák, akkor lehet rá számítani, hogy idővel az utóbbi szám elkezd közelíteni az előbbihez, mert hosszú távon nem valószínű, hogy ennyire alullőjjük az xg-nket.

Az adatok alapján úgy tűnik, hogy nagyobb baj van a helyzetkihasználással, mint a helyzetbe kerüléssel (fotó: Kecskeméti TE – Facebook)

De ha a sokat kritizált támadójáték az adatok alapján nem is annyira rossz, mint amilyennek tűnik (legalábbis nem kritikus), akkor mi a probléma? Úgy tűnik, hogy a védekezés, ami számomra meglepő. Az újonc szezonunkban egyértelműen a védelemnek köszönhettük a jó szereplést és nem is elsősorban annak, hogy kiemelkedően stabilak voltunk, hanem hogy hátul hoztuk a bravúrokat. Az ellenfelek helyzeteinek minősége alapján meccsenként 1,65 gólt kellett volna kapnunk, ehelyett 1-es átlag alatt tartottuk a kapott gólokat per meccs, ami komoly felülteljesítés. Ez a tavalyi szezonra kiegyenlítődött, ugyanis nagyjából annyi gólt kaptunk, amennyire számítani lehetett a védekezésünk alapján (meccsenként 1,34 várható gólra kaptunk 1,36-ot), idén pedig visszatértünk a meccsenként várható 1,67 kapott gólhoz, amihez képest még nem is vagyunk rosszak az 1,29 kapott gól/meccs mutatóval. Az van tehát, hogy sajnos hátul kezdtünk el bizonytalankodni, a ZTE ellen is fájóan könnyen kaptunk gólokat, míg kifejezetten sokat kell melóznunk egy lőtt gólért.

A ZTE ellen egyébként nagyrészt a Kozármislenyben győztes csapatra építettünk, ahhoz képest három változtatás volt (Májer-Nagy, Zeke-Kotula és Nikitscher-Montiel), Szabó István is azt nyilatkozta, hogy arra a játékra szeretnénk rétegeket pakolni. Ehhez képest kicsit furcsa volt, hogy a kupában három kifejezetten támadó szellemű és mozgékony játékos kapott szerepet elől (Katona Bálint, Montiel és Lukács), míg most Luki és Báló helyezkedett elől és mögéjük érkezett meg olykor Nikitscher, ami egy más típusú elrendezést mutatott, mint Mislenyben. És ha már Szabó István nyilatkozatai: a meccs után az alapelveket emlegette. Ez ebben a szezonban nem először fordult elő, több korábbi meccs kapcsán is a játékelvekre utalt, nekem pedig úgy tűnik, mintha e tekintetben lenne némi változás. Főleg az elmúlt két meccsen az az érzésem, hogy sokkal kevésbé direkt a játékunk, mélyről építkezünk, Varga Bence is gyakrabban van bevonva a passzjátékba, ritkábban emeljük fel a labdát. Persze előfordul, hogy Lukácsnak, Katonának vagy a szárnyvédőknek magas labdákat küld előre a csapat (sőt, sok esetben az ilyen elemekre van kihegyezve a játék), mégis úgy tűnik, hogy valamelyest eltolódtak a hangsúlyok, többet építkezünk passzjátékból, a támadásépítés gyakrabban zajlik a földön, mint korábban. Ha ez nem a véletlen műve (amit erőteljesen kétlek), akkor ez egy folyamat része és azt látjuk, ami minden folyamat sajátja: lépésről lépésre finomodik. Egyelőre az ellenfél térfelére vagy a támadóharmadba már egészen jól eljutunk ezzel a módszerrel, ott azonban még vannak korlátok. A probléma az, hogy a győzelmek elmaradozása miatt megérkezett az eredménykényszer is Szabó István nyakára. És ilyen helyzetben nem könnyű egyensúlyt találni, hiszen a győzelem érdekében el lehet kezdeni visszabutítani a játékunkat a tömörülős védelem és nagyon direkt futball irányába (amelyek teljesen valid módszerek), de akkor megtorpanhat az új játékfelfogás rögzülése. Jelenleg még mindig elég szoros a bajnokság, ráadásul sok csapatnál van kisebb-nagyobb elégedetlenség, kevés helyen kék az ég, elégedetlenek a szurkolók a Győrnél, a Lokinál, bizonyos szempontból az MTK-nál, és bizony még a Fradinál is vannak kritikák. Túl sok botlás azonban már nem fér bele, mert akkor valóban lemaradást szedhet össze KTE. Nem könnyű most Szabó István helyzete, mert egy eredménykényszer alatt több részproblémával kell megküzdenie úgy, hogy közben érzésem szerint van egy olyan elképzelés, vízió aminek az irányába szeretne lépéseket tenni.

Szabó István előtt nehéz feladat áll: úgy kellene győzelmeket hoznia, hogy már sokkal kevésbé direkt játékos igyekszik megvalósítani, ennek felépülése pedig lehet, hogy még időbe kerül (fotó: Kecskeméti TE – Facebook)

Én így láttam a játékosokat, de mondom, ezúttal nincs benne egy második megnézés, így lehet, hogy elvittek az érzelmek (bár próbáltam statisztikákkal súlyozni az osztályzataimat):

Varga B. (7 – MVP) – Rjaskó (4), Belényesi (6), Katona L. (6) – Májer (4), Vágó (6), Nikitscher (5), Bocskay (6), Zeke (5) – Katona B. (5), Lukács (6)

Cserék: Nagy K. (5), Pálinkás (4), Kotula (5), Montiel (4), Vattay (5)

 

Máshogy láttad? Szavazd meg itt, hogy kik voltak a legjobbak a Kozármisleny ellen:

Zalaegerszegi TE – Kecskeméti TE – StrawPoll.com

What is your opinion? Vote now: Varga Bence, Rjaskó Mihály, Belényesi Csaba, Katona Levente, Májer Milán, Nikitscher Tamás, Vágó Levente, Bocskay Bertalan, Zeke Márió, Katona Bálint,

 

Jegyzőkönyv:

NB1, 7. forduló
2024. 09. 21. 17:00

Zalaegerszegi TE 2-1 Kecskeméti TE
(HT: 1-1)

ZTE Aréna (Zalaegerszeg)
Nézőszám: 2567 fő
Vezette: Zierkelbach Péter (Becséri Gergely, Rózsa Dávid, vb.: Kulcsár Katalin)

ZTE: Gundel-Takács – Szendrei, Evangelu, Várkonyi, Csóka, Mim (Szafronov 91.) – Kiss B. (Bakti 58.), Szankovics, Sajbán (Ipalibo 58.) – Fucsak (Szpoljarics 77.), Dénes (Németh D. 77.). Vezetőedző: Márton Gábor

KTE: Varga B. – Rjaskó, Belényesi, Katona L. – Májer (Nagy K. 67.), Nikitscher, Vágó (Vattay 86.), Bocskay (Montiel 77.), Zeke (Kotula 77.) – Katona B., Lukács D. (Pálinkás 67.). Vezetőedző: Szabó István

Gól: Sajbán (23.), Csóka (69.) ill. Lukács D. (34.)

Sárga lapok:Rjaskó (57.), Zeke (63.), Belényesi (73.)

Kiállítva: 

 

No Title

A Ferencváros és a Diósgyőr után a Zalaegerszeg vendégeként is egygólos vereséget szenvedett a Kecskemét az OTP Bank Liga 7. fordulójának szombati játéknapján. m4sport.hu: https://m4sport.hu/ Facebook: https://www.facebook.com/M4Sport.hu Instagram: https://www.instagram.com/m4sportofficial/

14 hozzászólás “Letéríti-e a KTE-t a Szabó István által elképzelt útról az eredmények hiánya?” bejegyzéshez

  1. Amikor néhány hónapja (éve) az egyik nemzetközi kupában idegenben a finn ellenfél a KTE baloldalát lemattolva rugta a góljait, szóvá tettem utána, hogy elemezni kellene a védelemben addig nem jellemző hibákat,-de erre nem került sor.Ennek hiányában következett a KTE betlizési időszaka, amelyik mára a korábban nem ismert veszélyt -az alsóbb osztályba kiesés- vetiti előre.Az a gyanum támadt, hogy a KTE szakmai vezetése nem vet számot azzal, hogy a tulsok minőségi játékos eltávozása, kiesése, eladása teljesen más képességeket kiván a csapattól, ezzel szemben változatlanul olyan szakmai célokat hajkurászik a csapat vezetése, amelyre a meglevő keret nem alkalmas

    1. Alapvetően egyetértek azzal, hogy létfontosságú, hogy a csapat céljait a realitás talaján állapítsák meg. Ebbe bele kellene férjen akár az is, hogy egy csapat (általánosságban, nem feltétlenül a KTE) azt mondja: „Tavaly még a középmezőny volt a cél, de a keret jelentősen gyengült, így idén a bennmaradást tűztük ki célul”.

      Ugyanakkor sokszor találkozom azzal a felvetéssel, hogy távozott pl. Szalai, Szuhodovszki, Tóth Barna, Horváth Krisztofer, Szűcs Kornél, Helmich Pál stb. a helyükre pedig csak ismeretlen játékosok érkeztek, ergo gyengültünk. Ez szerintem azért nem jelenthető ki kategorikusan, mert a felsorolt játékosok (és több olyan is, aki nincs felsorolva), ugyanannyira ismeretlen arcnak hatott a leigazolása pillanatában, mint a mostaniak. Nem arról van szó, hogy korábban hozta a Kecskemét a jó nevű játékosokat, most pedig már csak névteleneket igazol, hanem arról, hogy ugyanúgy ismeretlen vagy meg nem becsült játékosok érkeztek Kecskemétre, mint most, akik a KTE-nél érték el azt a szintet, hogy nagyobb célokért küzdő csapatok felfigyeljenek rájuk. Innen nézve pedig nem tudhatjuk biztosan, hogy mondjuk Papp Milán ne lenne hasonlóan jó, mint mondjuk Szalai volt, vagy Bocskay ne érhetné el Szuhodovszki szintjét. Persze nem biztos, hogy felérnek az elődökhöz, de a stáb ezen dolgozik.

      A kisesés elkerülése egyébként idén valóban nehezebbnek ígérkezik, mint a korábbi szezonokban, de jelen pillanatban még nagyon sűrű a mezőny, nincs nagyon lemaradva a KTE, könnyen fordulhat a tabella. Persze ettől a hibákkal és gyengeségekkel foglalkozni kell a stábnak, csak nem hiszem, hogy már ott tartanánk, hogy pánikhangulatnak kellene lennie.

    2. Rigában olyan új bal bekkünk volt aki csak pár hete volt a csapatnál, a kupameccsek voltak az első tétmeccsei itt. Nem szokott még össze társaival. Valóban alaposan megforgatta a jobb szélső, később Szabó István le is nyilatkozta, hogy ott ő hibázott, amiért nem erősítette meg azon az oldalon a védelmet. Attól azért óvakodnék, hogy a nézőtérről, vagy tévében látva a meccset szakmai kérdésekbe tanácsokat osztogassak a szakmai stábnak. Szerintem jobb, ha mindenki azt teszi amihez a legjobban ért: van aki edzést vezet, van aki focizik, van aki szurkol.

      1. Véleményem, a kommentelők írásait nem szakmai tanácsként, hanem szívből jövő észrevételként kell felfogni. Egy magára valamit is adó edző ezt tudja kezelni. Pályafutásom során számtalanszor figyelmeztettek, mindenkit meg kell hallgatni, mert a legnagyobb baromságban is lehet használható érték. Csak a dolgokat helyén kell kezelni. Örülni kell, ha minél több hozzászólás érkezik, mert azt jelenti, a tábor aggódik.

  2. Azért ne temessük még a KTE első osztályu tagságát. Érzésem szerint a mérközés nagy részében jobbak voltak ellenfelüknél de gólra játszák a focit és ez tény. Az általad adott osztályzatokkal egyet értek bár szerintem a Nikicher a mezőny leggyengébb játékosa volt. Szünetben nem szabadott volna ki jönnie az öltözöből nagyon sok labdát szórt el kritikus helyeken.

    1. Niki játéka bennem sem hagyott mély nyomot, utólag megnéztem a személyes statisztikáit, amik jobbak voltak, mint amire számítottam, így nem húztam le végül

  3. Egyébként én azt érzem problémának, hogy Májer nem elég jobb oldalra, látom rajta a hajtást, de nagyon sok technikai hibával dolgozik, ami a támadásépítésben fáj, főleg, ha Rió is gyengébb napot fog ki. Évente benne van, hogy kettő meccsen jobb lábbal kel fel, de az látszik, hogy az ő posztján is erősíteni kell valami jobban védekező játékossal, mert idén látványosan az az oldal a gyengepont.

    1. Milán kapcsán nekem az az érzésem, hogy eredetileg ebben a szezonban Szabó István már nem ezen a poszton tervezett vele. Emlékeim szerint a felkészülési meccseken támadót játszott, gondolom Szűcs távozása miatt kellett végül mégis a pálya szélén maradnia. Az én véleményem egyébként az, hogy Nagy Krisztián komplexebb teljesítményt képes nyújtani azon a poszton, mint Milu, valamiért mégis úgy tűnik, hogy Szabó Májert előrébb rangsorolja pillanatnyilag. Nem tudom, hogy ennek mi az oka, lehet, hogy Krisznek a kimaradás miatt esetleg taktikai téren lehet még lemaradása, tényleg nem tudom.

  4. Csak semmi pánik, kedvenc csapatunk a szakmai változtatás időszakát éli. A megoldó képletet kell megtalálni. Remélem a klubvezetés nem a hagyományos eszközökhöz nyúl, és edzőváltásban gondolkodik, hanem a csapaterősítéssel segíti a Szabó teamet. Lesz egy kis plusz munka, utána visszakerül a csapat a régi vágányra. Nálam a támadó szellemű, mozgékony játék nyerő, amikor nem a levegőben nyerjük meg a párharcot, hanem a tizenhatos környékén apró „tili-toli-val kergetjük őrületbe az ellenfelet. Ebbe Pálinkás játéka is beilleszthető lenne. Egy váratlan próbálkozást megérne. Az alkalmas, gyors, technikás focisták beszerzése a megfigyelők dolga.Azt már minden csapat kívülről fújja, pontrúgásoknál Belényesi, Alex, és Vágó érkezik a beadásokra. Egyébként tetszik, hogy Luki kapta a gólpasszoló feladatot. A védelmi trió nagy problémája, tőlük várjuk el a saját kapu védelmét, valamint a góllövést. Nem csoda, hogy a kizsigerelt bekkeknél nagyobb a hibázási lehetőség. Szóval, elöl „gyorsaság az őrületig”, a mozgékony játék eredményre vezethet. Ebben az esetben bizonyára Nikitsher is jobban teljesítene. Most mintha el lenne bizonytalanodva.

    1. Pálinkás szerintem is bőven használható a rövidpasszos játékban, mert játékintelligencia terén abszolút alkalmas rá, ráadásul egyik lába sem kifejezetten gyengébb a másiknál. Ugyanakkor ebben a szezonban a passzpontossága nagyon kifogásolható, aminek szerintem a kapkodó döntéshozatal az oka, de ez utóbbi már csak tipp

  5. niki nagyon gyenge volt. úgy tűnt már az első 20 percben hogy nem birja erővel. siman benne van hogy beteg volt. nyilván aggódunk az nb1 tagság miatt, de ami a fb megy az a gyalázkodas az szánalmas. ez a csapat számtalanszor bebizonyitotta hogy tud hozni meglepetéseket. idén nehezebb lesz.

    1. A Facebookon megjelenő vélemények szerintem is szélsőségesek, de valahol kénytelenek vagyunk elfogadni, hogy az átlagos szurkolói lélektan így működik: ha nyer a csapat, akkor már a dobogóért kell harcban lenni, ha veszít, akkor kiesünk. Nem örülök neki, hogy így van, a jelenlegi KTE-nek a tervszerű, kiegyensúlyozott működés és a higgadt, nem kapkodó krízismenedzsment szerintem erőssége, amit egyrészt nem kellene veszni hagyni, másrészt pedig a jó lenne ha a szurkolók nagy része is magáévá tudná tenni ezt a gondolkodásmódot.

  6. Szerencsére jó példák is akadnak. Javaslom, aki magas szintű meccsértékelés után, „normális” mederben folyó vitának akar részese lenni, csatlakozzon a „ködös” fórumhoz. Nem lenne rossz, ha a kör tovább bővülne. Itt mindenki elmondhatja, ami a KTE-vel kapcsolatosan szívét nyomja. Egyetlen feltétel, ne ordenáré módon tegye.

    1. Igen, mi is örülünk annak, ha minél többen írják meg a véleményüket 🙂

Ide várjuk tippjeidet, véleményedet