Ejha. Kiszaladt nem is egy, de két interjú is Dr. Kovács Andrással. Mondott érdekeseket, megnyugtatókat és sok olyat, ami szerintem a szurkolók egy részének nem volt tiszta.

Kovács egyfelől beszélt a KTE-hez fűződő kapcsolatáról majd az aktualitásokról is. Átfutunk a két interjú lényegesebb pontjain.
- „Sosem láttam szükségét annak, hogy szerepeljek a médiában. Mindig is úgy gondoltam, hogy a munkánk és az eredményeink beszélnek helyettünk. A neveltetésem és az életfelfogásom szerint a vezetőnek nem a reflektorfényben, hanem a háttérben kell dolgoznia.” — Az eredmények pedig egy ideig nem is csak beszéltek, de egyenesen üvöltöttek a KTE háza táján, most azonban talán már ő is úgy érezte, hogy előrébb kell lépnie.
- „Nem értek jobban a futballhoz, mint a szurkolók. Az én szerepem az, hogy a megfelelő embereket a megfelelő helyekre tegyem megfelelő támogatás nyújtásával, és velük együtt dolgozzak a közös célokért.” — A KTE-hez némi játékosmúlt is köti, de tulajdonosként hagy majd mélyebb nyomot: a megyében vette át a csapatot, azzal a céllal, hogy egy stabil NB2-es csapatot építsen fel. Persze azt tudjuk, hogy ezt messze túlszárnyaltuk, ennek pedig szerinte a kulcsa a szervezetépítés.
- „A KTE nemcsak egy csapat, hanem Kecskemét és a régió büszkesége is. Az én célom az, hogy ezt az értéket tovább építsük, és hosszú távon fenntartható sikereket érjünk el. (…) A legnagyobb álmom, hogy a klub hosszú távon is a város büszkesége maradjon, és hogy minél több kecskeméti fiatal kapjon lehetőséget a labdarúgásban.” — Ez annyiból mindenképpen örömteli, hogy az én félelmem az volt, hogy nehogy abba a hibába essünk, mint annak idején a kizáráskor, hogy olyan módon hajkurásszuk az eredményeket, amit a klub anyagilag már nem bír el, az pedig a működést veszélyezteti. A fenntarthatóság és a hosszú távra tervezés hangsúlyozása tehát tetszik.
- „Tehetségeink nagy részét 12–14 éves korukban elviszik a kiemelt akadémiák. Ez a rendszer rendkívül megnehezíti, hogy saját nevelésű játékosokra építsünk az NB I-ben vagy akár az NB II-ben. (…) A második csapatunkban olyan 17-18 éves tehetségek kapnak szerepet, akik már most helyt tudnak állni a felnőtt futballban. A tavalyi U17-es játékosaink közül néhányan már az NB III-ban bizonyítanak, és reményeink szerint hamarosan a nagycsapat keretében is helyet kaphatnak.” — Ezt szerintem kifejezetten fontos leszögezni. Valószínűleg mi sem hangsúlyoztuk eléggé, hogy a jelenlegi magyar futballstruktúra hatalmas különbségeket hoz létre a kiemelt és nem kiemelt akadémiák lehetőségei között, amelyek a megtartóerejükben is meglátszanak. Emiatt nincs igazán realitása annak, hogy ha már nem vagyunk elég tőkeerősek, akkor majd saját utánpótlásból megoldjuk. Akadhat néhány jó példa, de a jelenlegi rendszerben nincs realitása, hogy erre építkezzünk.

Na és akkor az a két téma, ami az elmúlt időszakban igazán foglalkoztatta a szurkolókat: az edzőváltás és az átigazolások.
- „Szabó István vezetőedzői időszaka alatt a KTE folyamatosan túlteljesített. (…) a sikerek miatt az elvárások irreálisan megnőttek, a csapat összetartó ereje viszont nem jó irányba alakult, néhányan az egyéni érvényesülésüket helyezték előtérbe. (…) A sikereinket úgy tudtuk elérni, hogy mindenki a tőle telhető legtöbbet tette, minden idegszálával a munkájára koncentrált, semmi mással nem foglalkozott, ami elvonhatta volna a figyelmét. Akadtak azonban olyanok, akik azt gondolták, hogy a hatalmas siker, a második hely után, mi már a következő bajnokságra felkészültünk, megy ez már, az így felszabadult kapacitást másra köthetik le. De ez nem fért bele. A legegyszerűbb és a legnyilvánvalóbb példa erre a pro licenc-képzés, amely viszonylag sok terhet tesz a résztvevőre, jelen esetben az edzőre. Elvonhatja a figyelmét, láttunk már arra példát, hogy egy edző a tanulmányai alatt marad csapat nélkül. Ez azonban csupán egy folyamat legapróbb része volt. Amíg mindenki minden idegszálával egy célért küzdött, addig tudtunk erőn felül teljesíteni, s ami nagyon fontos: egyénileg és csapatként is fejlődni. Amint ez egy kicsit lanyhult, bármilyen szempontok alapján, akkor szép lassú lecsorgás kezdődött meg.” — Tehát a sikereket követően volt egyfajta meghasonlás a klubon belül, voltak akik már nem voltka képesek úgy motiválni magukat, ahogy az elvárható lett volna, ezen a ponton pedig éppen Szabó Istvánt hozta (apró) példaként a pro licences képzés kapcsán. Ez nekem furcsa volt, mert kívülről nem lehetett érzékelni emiatt konfliktust a szereplők közt, most mégis úgy tűnik, hogy ez lehetett egy tüske. A lényeg viszont a következő: a tulajdonos problémaként azt dekódolta a klubon belül, hogy már nem mindenki 100%.-ig a kitűzött célokra koncentrált, erre a problémára reagált az edzőváltás is.
- „az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nyáron felmerült bennem már, hogy nem fog ez menni, de az utolsó percekben elért 6. helyezés és a korábbi közös küzdelmek és eredmények, valamint Ákos véleménye türelemre intettek. Pedig a jelek a klub teljes vertikumában jelentkeztek már. Tehát nem egy konkrét eset vagy az öt plusz egy vereség volt a döntő, hanem a vezetőedző felmentése egy folyamat része, vége volt.” — Ez mondjuk nem mutat jól. Alapvető kellene, hogy legyen, hogy az elért eredmény se pozitív, se negatív irányba ne homályosítsa el a problémákat/értékeket, itt viszont úgy tűnik, hogy ez történt, ami miatt az ő meglátása szerint némi késéssel reagáltunk a felmerülő gondokra. Ha ez tényleg így van, annak komoly ára lehet, mert ha ezek a problémák már nyáron kezelve lettek volna, akkor lehet, hogy nincs ez a nagy lemaradás a bajnokságban sem.
- „Nem voltunk ott, de mivel a felmentés okairól még beszélünk, annyit elöljáróban elmondhatok, nyilván nem is ezen a meccsen múlott a dolog. Amikor a csapatnak rosszul megy, akkor a sportigazgatót naponta nyolcszor hívják fel, hogy kirúgjátok-e a vezetőedzőt, vagy azért, mert ajánlanak valakit. És aztán addig-addig jött elő ez a téma, amíg valamit reagálni kellett, és valóban úgy voltunk vele, hogy akkor nem váltunk. De abban a cikkben azt is elmondta Ákos: ha fölteszik a kérdést, hogy leváltják-e a vezetőedzőt, akkor már van edzőkérdés.” — Már eleinte is nonszensznek tűnt, hogy egy edzőmeccs döntsön Pista sorsáról, itt most Kovács megerősíti, hogy nem erről volt szó (sőt, ott sem voltak a meccsen a vezetők). Tóth Ákos interjúja úgy tűnik, hogy egy reakció volt a menedzserek és újságírók nyomására, amit a rossz eredmények miatt fejtettek ki. Akkor még úgy tűnt, hogy van edzőkérdés, de nincs szándék a váltásra. Hogy végülis mi változott meg néhány nap alatt, az nem derült ki. Ugyan egy folyamat végpontja volt a szakítás, de az általa problematizált eltolódott fókuszpontok és csökkenő motiváció az elmondása alapján már korábban is érzékelhető volt, így nem világos, hogy mi történt a tatabányai meccset követően, ami miatt mégis a váltás mellett döntöttek.

Az átigazolások kapcsán csak nagy vonalakban ugrálok végig az állításokon:
- Minden igazolás közös döntés volt, amelyet Szabó Pista, Tóth Ákos és Kovács András együtt hoztak meg.
- Igyekezett reagálni a szurkolói kritikákra azzal kapcsolatban, hogy kit veszünk, kit engedünk el, mire költünk: Tóth Barna üveggyöngyökért ment el, amikor nem fogadta el a szerződéshosszabbítás feltételeit és túl magas összeget kért; a Szalai Gabiért kapott pénzből vettük meg Lukit; Horváth megtartására nem volt valós esélyünk; Szűcs eligazolása meglepetésszerűen történt, de szerencsére előtte hosszabbítottunk vele, így nem jártunk rosszul; Helmich távozása nem volt tervben, de a játékos és Pista konfliktusa miatt nem lehetett megtartani; az első NB1-es évben erőteljesen támaszkodtunk kölcsönjátékosokra, ez mára megszűnt (Varga, Zeke megvásárlása), de ez is komolyabb összegeket emésztett fel, ahogy egyébként Katona Levi vagy Nikitscher megvásárlása is.
- Bár valóban alacsonyabb osztályokból igazoltunk, ez korábban is így volt, a sikeresség vált távozóink is így kerültek a csapathoz. Az alsóbb osztályok piaca azonban beszűkült, mert már több csapat is elkezdett ebben az irányban nézelődni. Ugyan nem mondta ki, de utalt rá, hogy emiatt külföldi játékosok felé is fordul majd a KTE.
- A klubnak jelenleg annak ellenére sincsenek likviditási, pénzügyi gondjai, hogy az NB1 legszerényebb költségvetésével dolgozunk.

És akkor végezetül egy kis Gera, jövő, stb.:
- „Az új vezetőedző személyével kapcsolatban az volt a koncepció, hogy olyan szakembert akartak szerződtetni, akinek komoly nemzetközi tapasztalata van, s akinek nem a KTE a 8. vagy a 10. klubja, mert az csak egy állomásnak tekinti. (…) a játékosok elismerik, s reméli, hogy majd jönnek az eredmények is. Csizmadia Csaba érkezésével megfelelőképpen karakteressé is vált a szakmai stáb. Ismét körömszakadtáig, nyíltan küzd mindenki a bennmaradásért, s reméli, hogy a szurkolókat is ide sorolhatja, hiszen ehhez a küzdelemhez a csapatot támogató légkörre van szükség a lelátón is.” — Gerával kapcsolatban a korábbi relatív eredménytelensége dacára is sok helyről hallani, hogy nagyon felkészült szakember, nagyon jó lenne, ha ez most már pontokban is megmutatkozna. A bizalom mindenesetre megvan, nem cél, hogy hirtelen váltogassuk az edzőket, ha nem történik valami igazán extrém dolog, akkor Gerával terveznek továbbra is.
- „A másodosztály fenntartása jóval nagyobb terhet jelentene a mostaninál, így eszük ágában sincs feladni a harcot.” — Láttam olyan kommenteket, amelyek arról szóltak, hogy a vezetőség szándékosan akarja kiejteni a csapatot (ugyan miért tenné?), de itt most leszögezte, hogy anyagilag sem könnyebb az NB2. A kieséssel a csapat elesik a közvetítési díjaktól, bizonyos szponzoroktól, támogatásoktól, ami pénzügyileg is nagy nehézséget jelentene a klubnak.
- „A realitásokat nézve azt gondolom, ha jó eredményt tudnánk elérni Debrecenben, az hatalmas lökést adna, és ezek a játékosok, akik most a pályán vannak, a tőlük itt már korábban látott teljesítményük felső határa közelébe fel tudnák magukat húzni. Akkor meg fogunk indulni fölfelé. Ha nem, akkor nagyon nehéz lesz.” — A kulcsmeccs tehát a most hétvégi, Debrecen elleni mérkőzés lehet. Nyilván ezt mi is így gondoljuk, de jó látni, hogy a klubnál is hasonló a felfogás: gyakorlatilag egy döntőt játszunk Debrecenben. Aztán utána további akárhány döntőt.
- „Bármi történik a következő négy meccsen, a télen mindenképpen megpróbálnak erősíteni, és mindent meg fognak tenni a minél jobb szereplésért. Hogy ez elég lesz-e a bennmaradáshoz, vagy nem, az majd utólag kiderül.” — Én korábban azt mondtam, hogy ha az ősz úgy zárul, hogy akkora a lemaradásunk, ami mellett már nem realitás a bennmaradás kiharcolása, akkor a télen merőben más transzferpolitikát kell folytatnunk, mintha úgy tudnánk fordulni, hogy tapadunk a bennmaradó helyekre. Ennek ellenére Kovács mondataiból azt érzem, hogy a félidei eredménytől függetlenül ugyanúgy a bennmaradásra akarna összpontosítani. Ez sportemberileg egy szép gondolat, de tartok tőle, hogy túl rövidtávú gondolkodás. Mindenesetre meglátjuk, hogy decemberben hogy állunk, és hogy abban a helyzetben a másodosztályra vagy a bennmaradásra érdemesebb összpontosítani.
„legegyszerűbb és a legnyilvánvalóbb példa erre a pro licenc-képzés, amely viszonylag sok terhet tesz a résztvevőre, jelen esetben az edzőre. Elvonhatja a figyelmét, láttunk már arra példát, hogy egy edző a tanulmányai alatt marad csapat nélkül”
Szabó nem unaloműzésként, úri passzióbol ment a képzésre hanem az MLSZ feltétele volt, hogy első adandó alkalommal iratkozzon be. Ezt nem kellene a szemére vetni.
Sok mindenben jól beszél, de az interjúból lejön nem kevés féltékenység. Feldoghatná a tulaj, hogy ez bizony ilyen. Sikerek idején az edzőt élteti a közönség, nem az ügyvezetőt meg a tulajt, meg az orvosi stábot vagy a kapusedzőt Közös munka ide vagy oda
Igen, kicsit én is úgy éreztem, hogy bántja, hogy ő csak a kudarcok esetén van emlegetve és a sikerek esetén senki nem említette. Valahol igaza van, nem igazságos ez így, mert a KTE egészen más képet festene, ha nem lenne az ő munkája, pénze. De az, hogy a játékos és az edző a sztár, nem a tulaj, egy természetes dolog, a szurkoló azt élteti, aki a szeme előtt van.
Ideje volt már, hogy szájbarágósan is el legyen magyarázva, ami eddig is nyilvánvaló volt mindenki számára, aki olvasott a sorok között: olyan konfliktusok voltak az öltöző és a klubház ajtói mögött, amik ellehetetlenítették a további közös munkát. Nehéz ezt úgy kommunikálni, hogy ez ne legyen mítoszrombolás, eközben érthető is legyen. Lesz, aki még ezután se fogja érteni, de még itt is volt poszt a napokban, ami tagadta, hogy „edzőkérdés” lett volna. Az ilyesmi nem a lelátóról ítélhető meg legjobban.
„Az ilyesmi nem a lelátóról ítélhető meg legjobban.”
Ez a lényeg! Hallhatunk az egyik irányból ezt, másik irányból azt, az igazság valahol mindig a kettő között van. Én írtam azt, hogy szerintem nincs és nem is volt edzőkérdés. Írtam ezt attól függetlenül, hogy tudnám mi volt a helyzet az öltözőben. Amit írtam ugyanolyan egyéni vélemény kívülről, mint bármelyik hozzászólóé.
Miért gondolom azt, hogy nem az edző személye az eredménytelenség forrása? Három évig szerencsésen learattuk az alsóbb osztályokat, és mivel anyagiakban most sem dúskálunk nyáron is onnan igazoltunk. Adatok, eredménymutatók alapján talán jó embereket igazoltunk, a „matek” szerint talán rendben is vagyunk, de a szerkezet nem működik! Ha valaki képes sok új emberből ütőképes csapatot gyúrni, az Szabó István, ezt más többször bizonyította. ha neki nem sikerült 3 hónap alatt … Erőtlen, fantáziátlan a támadóharmad, a középpálya szintén, ahol nagyon megérezzük Soma távozását, Banó-Szaó kiesését. Nikitscher egyedül kevés, a többiek nem tudják hozzátenni azt a pluszt amit az előző években sikerült. A védelemből a két stabil oszlop (Szalai és Szűcs) távozását nem sikerül megoldani. Egyedül kapusfronton nem volt talán gond, de 90 percig egyik kapus se tudja tartani kapott gól nélkül a csapatot. A többi csapatrész okozta feszültség is benne lehetett Bence Fehérvár elleni Zrínyi-szerű kirohanásában.
Én így látom, de mint föntebb leírtam ez nem szentírás, nem bennfentes infó, csak egyéni külsős vélemény.
Szurkolóként nyilván abból próbálunk véleményt alkotni, amit a meccseken látunk, de ha egy pillanatra levesszük ezt a szemüveget, akkor könnyen belátható, mennyire félrevezető tud ez lenni. Ez mégiscsak egy szervezet, egy munkahely, ahol a kollégák napi 6-8-10 órát dolgoznak együtt, és a munkahelyi légkör akkor is el tud romlani, ha ebből hetente 90 percre ideig-óráig kívülről semmi sem látszik.
Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, mennyire hálás vagyok az illetékeseknek, mindenek előtt Dr. Kovács András tulajdonosnak, hogy ismét elhozták Kecskemétre az NB1-et.
Azt viszont nem értem, ha jól érezték magukat a második vonalban miért Szabó Pistát szerződtették vezetőedzőnek? Tudvalevő, vele nem lehet langyos vízben dagonyázni. A licenc kérdést nem kellett volna az ügybe belekeverni. Dingó kommentjével egyetértve, a mester mentalitásának tükre, a kiváló eredmények mellett a legmagasabb szakmai képesítés megszerzésére is van esélye, ereje. A hiányzásokat a sportigazgató pótolhatta volna, ha jól tudom a Pro oklevelet nemrég vette kézbe. Az utánpótlás nevelés szívem csücske, szomorúan veszem tudomásul, ott is haladunk lefele. Nem értek vele egyet, hogy a fiatalokkal nem lehet nagy dolgokat véghez vinni. A nyilatkozó ezt egy másik sportágban megtapasztalhatta. A Salec, Török vezette akadémia a kiemelt kategóriából egyet visszalépett. Ennek ellenére reménykedem, hogy egy hírös városi tehetség – bárhová is sodorta az élet – a nagy válogatottban még az én időmben bemutatkozhat.
Örülök, hogy a tulajdonos is igazolja, Kecskemét sportközege a legmagasabb profi sportra még nem érett. Küszöbön áll a filozófia váltás? Megsüvegelnénk, ha beválna.
Sok sikert a megvalósításhoz.
Hajrá KTE!
Ui: Mostanság a pszichológiának nagy jelentőséget tulajdonítanak. Nem lehet, hogy a Debrecen elleni meccsre kisebb terhet kellene rakni a játékosokra?
„… nem értem, ha jól érezték magukat a második vonalban miért Szabó Pistát szerződtették vezetőedzőnek? … ” Befejezték az NB3-at, ezután igazolták Szabó Istvánt. Reálisan azt gondolhatta a tulajdonos, hogy anyagi lehetőségei alapján tud majd működtetni egy közepes második vonalbeli csapatot, erre a feladatra edzőnek Szabó Istvánt alkalmasnak érezte. Igen ám, de úgy jártunk, mint 2008-ban: előbb jutottunk fel az első osztályba, mielőtt minden szempontból felnőttünk volna hozzá.
Ehhez kellett a költségesebb osztályba egy új edző, komplett csapat, két esztendőre meghosszabbított mesteri szerződés? Az NBII-ben a régi Szabóval is jól ellavíroztunk volna. Én a Gera-Csizmadia párosnak is szurkolok, hogy az új filozófiát sikerüljön felépíteniük. Sőt, amennyiben, ha úgy adódik, a Tiszakécske-KTE rangadóra is kilátogatok. Szeretek a tiszaparti városban a sok kecskeméti drukker közé beülni.
sztem ez egy arrogáns kókler semmi több. BSzB „szerep tévesztésben volt”. ilyen duma . niki meg bálint mellett ö az aki egy igazi splier. aki miatt kimegyünk a meccsre. ő ne bantsuk már. és igen neki többet szabad. mert ő egy értéke a klubnak.
a klub semmit nem tesz a szurkolókér. 2 fokban a Fradi ellen legalább egy asztalt kikrakhattak volna forralt borral / teával a varosi lelató mögé. ahhoz nem kell semmilyen engedély meg papírmunka. ez egy gesztus. büfé/ wc / media megjelenés katasztrófa. öket úgy tűnik nem érdekli hogy 1-2-3 ezer ember megy ki. mi kimegyünk és állunk a kerítésnél ha be sem mehetünk (kovid). de vannak akiket rá kell „vezetni” hogy itt van csapat. jó csapat van ( most jelenleg nem). összetenné a kezét egy pécsi, soproni, szolnoki szurkoló ha nb1 es csapatnak szurkolhatna.
gerát meg még idén el kell küldeni. legyen bármi oka hogy ide raktak ( szakmai oka biztos nincs) hiba volt kész pont. télen 3-4 játékos erősítés. magyar piacról max kölcsönönben jöhetne. tehát marad a külföldi.
Azzal nem értek egyet, hogy vannak olyan játékosaink, akiknek többet szabadna, mint a többieknek. Ha két játékos között tettlegességig fajul egy vita és nem arról van szó, hogy az egyik rátámad a másikra (tehát, hogy egyikük teljesen ártatlan), akkor nem mondhatod azt, hogy „csak téged büntetlek meg, mert te vagy a rosszabb játékos”. Ennek borzasztóan rossz üzenete lenne. Kifelé is, de a csapat többi tagja felé pedig pláne.
Gera úgy tűnik, hogy marad, ezzel meg kell barátkozni, legalábbis a nyilatkozat alapján. Ugyanakkor Szabó elbocsátása előtt is volt egy nyilatkozat, ami arra utalt, hogy nem lesz edzőváltás. Innen nézve gyakorlatilag bármi lehetséges, akár az is, hogy Gera nem itt fejezi be a szezont.
carp jó helyen kapisgál. Kapcsolódnék néhány példával.
A két tehetség, BSZB és Török Lacika anno együtt voltak utánpótlás válogatott kerettagok. Utóbbit vajon miért nem találták alkalmasnak a hazai megmérettetésre? A menedzselés, a bizalom sokat számítana. Ez sok közül csupán egy példa.
Idősebb Török letett már „néhány” eredményt a hírös városi fociasztalra. Van, saját zsebből finanszírozott PRO licence, külföldi tanulmányairól előadásokat tartott a megye edzőinek,, Külön iskola alapítással kapcsolódott az egyéni képzésbe, a kecskeméti akadémiát felvitte a kiemelt kategóriába, vezetőedzőként is segítette az NB1-es KTE-t…. Miért nem lehet beintegrálni a helyi labdarúgó életbe? Valamilyen ellentétre gyanakszom. Véleményem, nemcsak sz…ból, haragszomrádból sem lehet várat építeni.
Szóval Gera! Szokásomtól eltérően, leigazolásakor én is sodródtam az árral, viszont elmúlt hétvégén felcsillant parányi remény. Megérne még néhány misét.
A legütősebb téma, a szurkoló tábor elhanyagolása. Törődésben megértünk már jobbat. A KLC öltöző előtti területen óriásbográcsban főtt a kaja, szólt a zene, miközben a vezetők műsorral is kedveskedtek. A telt házas lelátó népe, miközben fogyasztotta a pörköltet, hálás szívvel vette tudomásul, TÖRŐDNEK vele. Nekem speciel az is tetszett, amikor az aktuális vezetőedző szurkolói körben taktikája lényegét részletesen elmagyarázta. Igaz, rajta ez sem segített, az USA-ba menekült.
Még mindig: HAJRÁ KTE!